informace pro studenty  I  oddělení ateliérové tvorby I  nauka o stavbách I  galerie studentských prací I  stránky studentů I  videa I  soutěže

ATELIÉRY V ZS 2014/15

bakalářské studium

magisterské studium

ATELIÉRY V LS 2014/15

bakalářské studium

magisterské studium

  INFORMACE PRO STUDENTY

 • Výstava The Best of 2015

  Výstava výběru ze studentských prací z roku 2015 bude zahájena 3.3.2016 v 15:00 ve vestibulu budovy H, FAST • Superstudio 2016 tradičně také v Ostravě

  26. - 27. února se v ateliéru KA na FAST VŠB v Ostravě odehraje studentská ideová soutěž Superstudio. První kolo se uskuteční během 24 hodin ve všech městech s výukou architektury a postupující týmy z Prahy, Brna, Ostravy a Liberce představí své projekty před veřejností a odbornou porotou o týden později v brněnském prostoru Praha/Fórum pro architekturu a média, kde budou vyhlášeni vítězové. Zúčastnit se mohou dvou-tříčlenné týmy vysokoškolských studentů. Podrobná pravidla, informace a registrační formulář jsou k nalezení na www.superstudiocontest.cz

  Harmonogram

  registrace – pondělí 15/2 od 18 hodin
  zahájení – pátek 26/2 odpoledne
  odevzdání projektů a prezentace a vyhlášení – sobota 27/2 odpoledne až večer
  finále v Brně – sobota 5/3 odpoledne až večer

  PROBĚHLO:

 • NAUKA O STAVBÁCH 2

  Bodové hodnocení domácích prací a otázek z přednášek najdete ZDE. Pokud se Vám zdá, že jsem něco nespočítala správně, napište, podíváme se na to. Kdo budete chtít bližší komentář k domácí práci, můžete se přihlásit kdykoliv, třeba po termínu testu, ráda Vám hodnocení vysvětlím. Vaše domácí práce byly celkově dobře zpracované a zajímavé, děkuji!
  Eva Špačková

 • Dotazník "Rozvojová koncepce městského území Vítkovice"

  Přispějte svým názorem ke zpracování diplomových prací, na téma urbanistická studie využití oblasti mezi Novou Karolinou, Dolními Vítkovicemi a dále již nevyužívané části stále aktivního závodu při ul. Rudná, studentů architektury z VUT v Brně.

  Dotazník naleznete zde

 • Vernisáž - Nápady pro Opavu

  Veřejná prezentace výsledků práce studentů "Nápady pro Opavu" proběhne 15.12. od 17:00 v Klubu Art v Obecním domě.

  Více informací zde: http://www.klubart.cz/napady-pro-opavu.html

 • Exkurze Řím a Benátky 2015

  Program a další informace o exkurzi, která proběhne ve dnech 23.-30.10.2015 pod vedením Petra Hurníka, nalezenete na FB stránkách katedry

 • Inspireli Awards

  Soutěž pro mladé architekty a designéry Inspireli Awards 2015 - soutěž, jíž se již v prvním kole zúčastní cca dvě desítky univerzit z deseti států a Vaše práce budou vystaveny kromě Vašeho profilu na www.inspireli.com i v profilu Vaší univerzity. Unikátnost soutěže spočívá v tom, že porotou v základním kole jsou tisíce architektů z praxe a široká veřejnost a porotou ve finále (40-50 studentů) je složena z TOP světových architektů ze 6ti kontinentů.

  Soutěž INSPIRELI AWARDS může nastartovat Vaší kariéru na světové scéně a finalistům zajistí trvalou reklamu na sociální síti.

  Dovolujeme si Vás tedy vyzvat k účasti a věříme, že budete úspěšně reprezentovat svojí univerzitu, sebe a svojí zemi.

  Jak se přihlásit:
  * Vytvořte si profil na www.inspireli.com
  * Přiřaďte si svojí univerzitu
  * Vložte své práce – vizualizace, realizace, nápady
  * Přihlaste se do soutěže a nominujte 3 své fotografie http://www.inspireli.com/cz/awards/

 • Pozvánka na přednášku "Ekologická architektura různými pohledy"

  Přijďte se přesvědčit, že současná architektura není nuda!
  Jak se staví ekologický dům a co si pod tímto pojmem můžeme představit?
  Kde se prolínají motivace a názory architektů a investorů?
  Přednáška, která ucelenou formou naznačí odlišné přístupy k tématu ekologického stavění.

  Termín přednášky : 23.9.2015 v 17:00, Školící středisko Otazník, Ostrava-Hulváky

  Přednáší Ing. arch. Kateřina Chvílová lektorka Výukového festivalu Architektury a Designu

  Rezervace zde

 • Výstava studentských prací, Krnov, vila Theodora Flemmicha, 15.7.-30.8.2015

  Zveme všechny zájemce na výstavu studentských prací, která proběhne 15.7.-30.8.2015 ve Flemmichově vile v Krnově. Autory vybraných a vystavených prací jsou studenti 3.ročníku VŠB Fakulty stavební katedry architektury v Ostravě.

  Vedoucími prací jsou Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Jan Kovář a Ing. arch.Igor Krčmář. Studenti ve dvousemestrálním ateliéru zpracovávali blok vymezený ulicemi Sv. Ducha, Soukenická, nám. Minoritů a Hlavním náměstím v Krnově. Vymezený blok je součásti vnitřního města, procházelo jim městské opevnění, snoubí se v něm historické stopy kultur křesťanských a židovských. Zároveň má rozvojový potenciál postindustriálního prostředí s objekty bývalých textilních továren. Je pěší vstupní bránou do města od nádraží Krnov Cvilín a automobilovou při příjezdu od Opavy.

  Zahájení výstavy : 15.7.2015 v 17:00, Flemmichova vila, Krnov

  Plakát výstavy

  Stránka výstavy

 • Okruhy otázek ke státním závěrečným zkouškám

  Okruhy otázek ke státním závěrečným zkouškám pro bakalářský a magisterský stupeň naleznete zde

 • Expedice Řecko 2015

  VE SPOLUPRÁCI S FAKULTOU ARCHITEKTURY BRNO A KATEDROU ARCHITEKTURY OSTRAVA VÁS ZVEME NA JUBILEJNÍ 25. EXPEDICI ŘECKO (PELOPONÉS A KRÉTA) 2015

  Čtrnáctidenní studentská expedice nás zavede na známá místa antické a mínojské kultury na Peloponésu a na ostrově Kréta.
  Čas však věnujeme i poznávání krásných přírodních scenérií a pláží.
  TERMÍN : 1. 9. - 14. 9. 2015
  Podrobnosti najdete na přiložených letácích.

  Leták
  Informace o expedici

 • Pozvánka na výstavu "Lokální záležitosti"

  V obchodním centru FORUM NOVÁ KAROLINA, proběhne ve čtvrtek 21/5/2015 v 17 hodin vernisáž výstavy LOKÁLNÍ ZÁLEŽITOSTI. Součástí výstavy bude křest knihy "Hřbitov jako veřejný prostor".

  Výstava je rozdělena do čtyř částí. První část „KULTURA“ se soustřeďuje na práce, které jsou zaměřeny na stavby občanské vybavenosti – divadla, filharmonie, výstavní prostory apod. Práce detekují vhodná místa a příkladově poukazují na možnosti výstavby významných institucí a tím nabízí řešení absence kulturních staveb jakožto nositelů hodnot současné společnosti.

  Druhá část „REKREACE“ uvádí příklady řešení nových i stávajících sportovních a rekreačních zařízení. Práce se soustřeďují na využití potenciálu daných míst, morfologie, vnitřní krajiny místa, charakteru a jedinečnosti a s odkazem kalogatie – souladu krásy těla a duše poukazují na nezbytnost rekreačních staveb v dnešní době plné duševní nepohody.

  Třetí část „DUCHOVNO“ se věnuje sakrálním a funerálním stavbám a uvádí tak dlouho nedotčené téma z pohledů studentů, jako často v naší silně ateistické společnosti tabuizované téma. Stavby nutné pro udržitelnost kulturní a společenské paměti obyvatelstva představují výzvu nejenom z hlediska architektury.

  Čtvrtá část orientovaná na „BYDLENÍ“ a prostor pro život zobrazuje různé možnosti současných forem bydlení reagujících na poptávku po individualizaci i společného bydlení. Práce jsou vybrány především s odkazem k lokálním fenoménům, pozůstatkům místa a doby.

  Výstava bude doplněna audiovizuálním doprovodem – prácemi studentů Petra Lysáčka z Katedry intermédií FU OU

  Škola architektury ukazuje již poněkolikáté potenciál svých studentů a absolventů. Tentokráte na příkladech lokálních záležitostí. Zda mohou mít tyto „lokální“ záležitosti globální dopad na výraz a formování sídel přijďte sami posoudit na vernisáž výstavy ve čtvrtek 21. května do OC Forum nová Karolina v Ostravě.

  Organizační tým: Vendula Šafářová, Pavel Řihák, Jiří Papoušek, Martina Mlčochová

  Pozvánka na výstavu

 • Pozvánka na výstavu Paměť historických střech

  Fakulta stavební, VŠB-TU Ostrava, Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v.v.i. a Thermo Sanace s.r.o. zvou na výstavu "Paměť historických střech" - Historické krovy severní Moravy a Slezska, jejich skrytá krása a cesty, jak ji uchovat pro další generace.


  Výstava se koná v evangelickém kostele v Suchdole nad Odrou od 9. 5. do 29. 5. 2015.
  otevřeno ve čtvrtek 10 - 16 hodin a po domluvě na tel. 603 738 340

  Pozvánka na výstavu

 • Pozvánka na přednášku "Fascinující svět designu"

  Srdečně Vás zveme na přednášku "Fascinující svět designu", která proběhne 20. 5. 2015 v 17:00 hodin v sále školicího střediska Otazník (Varšavská 1583/99, Ostrava-Hulváky).

  Přednáší Ing. arch. Kateřina Chvílová - lektorka Výukového festivalu Architektury a Designu, www.festad.cz
  Připravovaná přednáška představí trendy ze světa designu, nábytku, spotřebičů, vybavení domácností, osvětlení i designových dekorací.
  Počet míst na přednášku je omezený a zájemcům proto doporučujeme zajistit si vstupenky včas.

  Více informací o akci naleznete na webových stránkách společnosti INTOZA s.r.o www.intoza.cz (školicí středisko)


  Závazná registrace na: http://www.intoza.cz/skolici-stredisko-otaznik/kalendar-akci.html

 • Křest knihy Ivo Klimeše

  Zveme Vás tímto na slavnostní vítání knihy Svět architektury a divadla, architekta Ivo Klimeše do Divadla Jiřího Myrona. Setkání proběhne v podvečer čtvrtku 30. 4. 2015 od 17 hodin ve foyer divadla. Architekt Ivo Klimeš je autorem přestavby tohoto divadla, na řešení interiéru s ním spolupracoval další významný ostravský tvůrce - Radim Ulmann. Oba pánové budou křtu knihy rovněž osobně přítomni. Knihu pokřtí ředitel Národního divadla moravskoslezského pan Jiří Nekvasil a další hosté.

  Pozvánka na křest knihy

 • Vyhodnocení studentské soutěže Superstudio 2015

  Vyhodnocení a další informace, včetně fotografií ze všech kol Superstudia, najdete na webu Superstudia 2015

  Tisková zpráva

 • Pozvánka na přednášku J. Pleskota

  Architekt Josef Pleskot přijal pozvání katedry architektury FAST VŠB-TU Ostrava k přednášce na téma:

  Práce pro čtyři investory-vizionáře
  Bez těsné spolupráce architekta s angažovaným investorem jen stěží mohou vznikat pozoruhodná společensky prospěšná díla. Naši politici již řadu let neplní funkci vizionářských hybatelů - zadavatelů společensky prospěšných veřejných zakázek. Proto zažíváme krizi veřejně prospěšné architektury a veřejných prostorů.

  Přednáška se koná v úterý 21. dubna 2015 v místnosti LPH 108 v budově Fakulty stavební, L. Podéště 1875/17 od 15 hodin. Vstup volný.

  Architekt Josef Pleskot (AP ATELIER) patří od poloviny 90. let 20. století mezi nejznámější a nejrespektovanější české tvůrce, za své realizace získal řadu ocenění a jeho stavby pravidelně reprezentují českou architekturu v mezinárodních přehlídkách a získávají ocenění v soutěžních přehlídkách. V posledních letech se Josef Pleskot věnuje rovněž návrhům pro ostravskou oblast Dolních Vítkovic.  Pozvánka na přednášku

 • Pozvánka na vernisáž - Ivo Klimeš - Architektura a divadlo

  Zveme Vás tímto na vernisáž výstavy díla ostravského architekta Iva Klimeše ARCHITEKTURA A DIVADLO, která proběhne v pondělí 20. 4. 2015 v Galerii Sokolská od 17 hodin.

  Výstava je součástí festivalu ARCHIKULTURA 2015 a vznikla ve spolupráci Kabinetu architektury a katedry architektury FAST.

  Pozvánka na přednášku

 • Pozvánka na přednášku - Lucie Stejskalová - Myslet město

  Přednáška Lucie Stejskalové, která se koná v pátek 17.4. v 18:00 v Antikvariátu a klubu Fiducia, představí důležité aspekty současného městského plánování a zaměří se na témata podstatná pro evropská města. Autorka bude hovořit o způsobech řízení a organizace měst, které širší veřejnosti přiblíží prostřednictvím konkrétních příkladů, způsobů práce s městem, včetně ukázek úspěšných výsledků nových přístupů z jiných měst v kontextu současného urbanistického vývoje v České republice.

  Pátek 17.4. v 18:00
  Antikvariát a klub Fiducia

  Informace o přednášce

 • Zveme Vás na první ostravskou přednášku teoretičky architektury Doc.Ing.arch. Moniky Mitášové, Ph.D.

  Monika Mitášová vystudovala architekturu na Fakultě architektury SVŠT v Bratislavě. Zabývá se dějinami teorií a současnými teoriemi architektury. Působila v Centru pro teoretická studia UK a AV ČR v Praze, nyní přednáší v Trnavě, dříve na Škole architektury AVU v Praze a na FA TU v Liberci. Vydala Oxymorón a pleonasmus I-II, Česká a slovenská architektura 1971-2011.

  Interpretacia architektonickeho diela: klastor La Tourette od Le Corbusiera
  14-4-2015 v H 108 v 14:15-15:45.

  Přednáška obsahuje výkresy díla + analytické schemata a je určena nejen studentům, ale i široké veřejnosti!
  Více informací najdete zde

  Pozvánka na akci

 • Pozvánka na přednášku

  Zveme Vás srdečně na přednášku z cyklu 2015 Opava: diskuse nad riziky a příležitostmi středoevropského města přednáší Ing. arch. MgA. Osamu Okamura v sídle spolku Za Opavu v Matičním domě, Matiční 2, Opava.

  Pátek 10.4.2015 v 17:00
  Vstupné 20,- Kč

  Pozvánka na přednášku

 • Výstava Let´s Coworking / Pojďme sdílet pracovní prostor

  Nová aula na VŠB - TU Ostrava - Poruba v pondělí 13/4/2015 v 16:00 hodin.
  Výstava prezentuje návrhy coworkingového centra Kampusu Palace od studentů Ateliéru interiéru roku 2014/15.

  Výstava potrvá do 19/5/2015 a koná se pod záštitou pana rektora Iva Vondráka. Později se výstava přesune do výloh Kampusu Palace v centru Ostravy.

  Akce se připojuje k festivalu Archikultura 2015, více info na http://kabinetarchitektury.cz/archikultura-2015-vsb-tuo-fast/.

  Pozvánka na výstavu

 • ARCHIKULTURA 2015

  Přednášky významných zahraničních architektů v Domě umění.

  Ve čtvrtek 2. dubna 2015 od 14 hodin se v ostravském Domě umění (Jurečkova 9) konají dvě výjimečné přednášky pořádané ve spolupráci Kabinetu architektury a katedry architektury FAST:

  Pieter Bannenberg – NL Architects, Amsterdam, Holandsko (architekt, člen nizozemské architektonické kanceláře vyzvané do architektonické soutěže na Černou louku „Černá louka je pro nás cosi jako manifest: Jak zachránit citlivou zeleň města a zároveň posílit jeho vnitřní život?“ )

  Rafi Segal – Rafi Segal A+U, Princeton, USA (architekt, urbanista a vědec, práce jeho kanceláře sídlící v současné době v USA zahrnují projekty a výzkum v oblasti architektury a urbánních řešení)

  V 17 hodin naváže otevření festivalu ARCHIKULTURA 2015 a vernisáž výstav:
  1.Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo
  2.Rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách: NL Architects
  3.Stavby prodchnuté duchem: Masaharu Takasaki

  Pozvánka na přednášky

 • Pozvánka na přednášku

  Přednáška architekta Zdeňka Trefila - Projekty a realizace na katedře architektury FAST VŠB-TUO

  Ve čtvrtek 19. 3. 2015 od 12.30 v místnosti LPOI504

  Pozvánka na přednášku

 • Pozvánka na veřejnou přednášku na téma "Co dál s centrem Ostravy?"

  Antikvariát a klub Fiducia pořádá 19. března od 19:00 v Divadle loutek debatu s názvem Co dál s centrem Ostravy? Debata nejen o tom, jak oživit historické centrum Ostravy.

  Vyprazdňující se historické centrum označili Ostravané v předvolebních průzkumech za jeden ze tří největších problémů Ostravy hned vedle špatného vzduchu a nezaměstnanosti. Oživení centra si do své volební kampaně daly jako podstatné téma téměř všechny politické strany. Jakým způsobem navrátit do centra život? Jak čelit negativním trendům, jakými jsou například úbytek obyvatel města vykazující již trend smršťování města, chátrající prázdné budovy a výkladce, zanedbané veřejné prostory, periferie uvnitř města, bariéry pro chodce a cyklisty či výstavba architektonicky problematických staveb a urbanisticky nekoncepčních celků?

  Na tyto a další otázky se pokusí 19.3. 2015 od 19:00 v DIVADEL LOUTEK odpovědět tito hosté:
  Jan Jehlík- vedoucí Ústavu urbanismu Fakulty architektury ČVUT v Praze, iniciátor "inventur urbanismu" mapujících nejaktuálnější tendence v plánování měst
  Radovan Lipus- režisér a autor dokumentů Šumná města a knihy Scénologie Ostravy
  Tomáš Macura- primátor města Ostravy
  Jiří Plos - odborník na teorii a dějiny architektury a urbanismu včetně strategického plánování obcí, měst a regionů
  Petr Rumpel - sociální geograf a odborník na problematiku smršťování měst
  Martin Strakoš - historik umění a památkář, autor řady knih o architektuře a urbanismu
  Cyril Vltavský - hlavní architekt Útvaru hlavního architekta Statutárního města Ostravy
  Debatu moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.

  REZERVACE MÍST JE MOŽNÁ v Divadle loutek na tel.: 596100504 - Jarmila Kuchařová KONÁ SE POD ZÁŠTITOU PRIMÁTORA MĚSTA OSTRAVY TOMÁŠE MACURY JAKO PRVNÍ Z CYKLU PŘEDNÁŠEK A ODBORNÝCH DEBAT S NÁZVEM "CO DÁL, OSTRAVO?", KTERÝ SE BUDE ZABÝVAT NEJEN PROBLEMATIKOU BUDOUCÍHO ROZVOJE NAŠEHO MĚSTA.

  V dubnu se v rámci cyklu můžete těšit na přednášku Lucie Stejskalové, autorky knihy Myslet město, a přednášku historika umění Martina Strakoše s názvem Srdce města, jeho choroby a léčba. Nad otázkami týkajícími se center měst nejen na příkladu Ostravy. V květnu Fiducia chystá další odbornou diskusi na téma Architektonické soutěže a ostravská vědecká knihovna, do Ostravy také přijede známý český architekt Jan Šépka, který ve Fiducii představí novou knihu Jak se dělá město.

 • Přednáška Masaharu Takasakiho

  Kabinet architektury ve spolupráci s Fakultou umění a architektury Technické univerzity v Liberci a centrem Cooltour Ostrava pořádá přednášku významného japonského architekta profesora Kyoto University of Art and Design čestného člena Royal Institute of British Architects MASAHARU TAKASAKI.

  Přednáška se koná 3.března 2015 v 17:00/ vstup zdarma
  Místo konání:
  centrum současného umění Cooltour
  Výstaviště Černá louka, pavilon C1
  702 00 Moravská Ostrava, Ostrava
  Tel: +420 552 303 020
  cooltour@cooltourova.cz

  Kabinet architektury
  http://kabinetarchitektury.cz/

 • Studentská soutěž Superstudio 2015 na VŠB-TU Ostrava

  Otestujte své schopnosti a vyzkoušejte si unikátní 24 hodinovou studentskou soutěž v navrhování dle zadaného tématu. Soutěž bude probíhat 13.3.-14.3.2015 v ateliéru I602. Zúčastnit se mohou všichni studenti architektury. Členy týmu mohou být i studenti blízkých oborů (stavební inženýrství, sociologie, filosofie, ekonomie, design, umění,...) studující v ČR bez ohledu na ročník a školu.
  Soutěží dvou-tříčlenné týmy jakéhokoli složení.

  Účast je zdarma.

  Přihlásit se můžete 1.3.2015 od 18:00 na této adrese.

  Plakát soutěže

 • Komentovaná prohlídka výstavy Reductive.NL

  Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku výstavy Reductive.NL, která se uskuteční 18.2.2015 v 15:00 v Galerii výtvarných umění v Ostravě. Využijte tuto jedinečnou příležitost a prohlédněte si díla čtyř generací umělců geometricko-abstraktního umění z Nizozemska, kterými nás provede Ing. arch. Tadeáš Goryczka. Komentovaná prohlídka je pořádána v rámci výuky předmětu ZANII, pro jehož studenty je účast povinná, zvaní jsou také všichni zájemci o abstraktní umění.
  Za organizaci prohlídky děkujeme paní Ing. arch. Evě Špačkové, Ph.D.

  Plakát k výstavě

 • DATABÁZE ARCHITEKTONICKÉ TYPOLOGIE

  Novou pomůcku k vyhledávání různých typologických druhů staveb na příkladech kvalitní architektury z blízkého okolí, Česka i ze světa najdete zde

 • Švédská výzva pro české studenty

  Studentská soutěž pořádaná velvyslanectvím Švédského království

  Podrobnosti zde

 • Termín pro odevzdání projektů v zimním semestru

  Všechny práce do ateliérů musí být odevzdány nejpozději 2.2.2015 do 13:00 dle instrukcí vedoucího práce nebo na označené místo na stole v ateliéru I602

 • Publikace

  Revitalizace slezského industriálního dědictví v pracích českých a polských studentů architektury

  Industrial Notes - závěrečná souhrnná publikace


 • Revitalizace slezského industriálního dědictví v pracích českých a polských studentů architektury

  Semestrální projekty / studie studentů KA FAST VŠB TU Ostrava

  Petra Filipovská, Radim Jevický, Kateřina Krmelová, Marcel Svrčina - Revitalizace dolu Oskar

  Petra Filipovská - Revitalizace dolu Oskar

  Marcel Svrčina - Revitalizace dolu Oskar

  Patrik Bílý - Konverze dolu Hubert

  Adéla Lukášová - Hájovna u Landeku

  Adéla Lukášová - Lesnické centrum u Landeku

  Semestrální projekty / studie studentů Slezské technické univerzity v Gliwicích

  Anna Pawelczyk 01 02 03 04

  Maja Zwierz 01 02 03 04

  Karolina Sznura 01 02 03 04

  Krzysztof Juroszek 01 02 03 04

  Anna Quaeck 01 02 03 04 05 06

  Anna Zakarczemna 01 02 03 04 05

  Karolina Rudnicka 01 02 03 04 05 06

  Michał Pośpiech 01 02 03 04 05 06 07

  Patrycja Was 01 02 03 04 05 06

  Zuzanna Rej a Weronika Zwaka 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 • Přednáška "Od kupecké osady k FUKUŠIMĚ. O vztahu architektury a obchodu na příkladu Ostravy"

  V rámci předmětu Nauka o stavbách 2 se ve čtvrtek 27. 11. uskuteční přednáška v terénu pod vedením historika architektury Martina Strakoše.

  Sraz je ve 13 hodin u Mostu Miloše Sýkory v centru Ostravy.

 • Přednáška

  VÁCLAV FILANDR - Architektura pro dopravu

  Srdečně Vás zveme na pravidelný cyklus přednášek Nauky o stavbách II-III

  24-11-2014, 16:00, H 109, VŠB TUO, FAST

  Václav Filandr projektoval několik dopravních staveb v Ostravě, poslední byly Svinovské mosty.

  Těšíme se na Vás, účast povinná.

  Info> http://www.filandr.cz/

 • Výstava výsledků studentského workshopu MĚSTSKÁ KRAJINA VOZOVNA PORUBA

  Výstava výsledků mezinárodního studentského workshopu pořádaného katedrou architektury FAST VŠB - TU Ostrava ve spolupráci se Slezskou polytechnikou v Gliwicích (Polsko) a Fakultou architektury VUT v Brně právě probíhá v Ústřední knihovně VŠB ve výpůjčním oddělení ve dnech 11.-21. listopadu 2014 a je přístupná v otevíracích hodinách knihovny.

  Pozvánka

 • Přednáška

  Srdečně zveme na přednášku architekta Kamila Zezuly s názvem

  VŠE, CO OPRAVDU POTŘEBUJETE ZNÁT, SE NAUČÍTE V MATEŘSKÉ ŠKOLE.

  Přednáška bude věnována soudobé typologii mateřských škol a zkušenostem s jejich navrhováním. Posluchači se dozvědí i bližší informace o architektonické soutěži na mateřskou školu ve Fulneku pohledem porotce soutěže.

  Přednáška se koná na FAST ve čtvrtek 13. listopadu od 12.30 v místnosti H 109.

  Pozvánka

 • Přednáška a pracovní seance

  Zveme Vás na pravidelný cyklus odpoledních seancí v rámci Ateliéru interiér, tentokráte přijede ing.arch. Martin Hejl.

  13-11-2014, ve 14:00
  Přednáška v 15:00-16:30
  VŠB TUO, FAST, I 602

  Martin Hejl založil ateliér KOLMO -Bienále v Benátkách 2014, Český pavilon, 2X100MIL.M2 -Praxe v ateliéru BIG, OMA

  Těšíme se na Vás, s sebou nůžky, lepidla, časopisy, fixy, pastely
  kolmo.eu

 • Přednáška

  Srdečně zveme na přednášku NOVÉ SMĚRY V NAVRHOVÁNÍ HOTELŮ, kterou přednese architekt Michal Sedláček ve čtvrtek 6. 11. 2014 od 12.30 v místnosti H 109.

  Architekt Michal Sedláček vystudoval FA VUT v Brně a Akademii výtvarných umění v Praze. Krátce po pádu komunismu odjel do Spojených států. Pracoval osm a půl roku u Franka Gehryho a potom se osamostatnil. Spolu s několika kolegy založil vlastní architektonické studio, které je nyní organizačně propojeno se společností Aedas, jež působí po celém světě.

 • Nádraží žije

  Nádraží v Havířově opět ožije, tentokrát mezinárodní konferencí a veřejnou panelovou diskuzí. Ať už se chcete na něco zeptat organizátorů ze spolku Důl architektury, představitelů města, Ministerstva kultury, památkářů nebo třeba Českých drah, dorazte 3.10. na vlakové nádraží. Více informací naleznete na webu Nádraží žije.cz

  Plakát konference

 • Studentský workshop V4 na téma IDEÁLNÍ HAVÍŘOV

  Navštivte nejmladší město České republiky a zúčastněte se studentského architektonicko-urbanistického workshopu na téma Ideální Havířov. Workshop probíhá v rámci projektu Havířov contemporary, který je založen na spolupráci studentů a umělců ze zemí Visegrádské čtyřky. Architektonického workshopu se budou účastnit čtyři studenti z Česka, ze Slovenska, z Polska a Maďarska. Oblast řešení vychází z hlavního urbanistického rozložení města, tedy z jeho hlavní osy, páteřní dopravní tepny, kolem které se město rozprostírá.

  Pozvánka na Workshop

 • POKYNY PRO VŠECHNY ATELIÉRY!

  Studenti si na první hodinu přinesou svá portfolia.
  Témata ateliérů na výběr jsou pod odkazy na jednotlivé ateliéry.

 • REVITALIZACE a CE(J)CHOVNA - Mezinárodní výstava na Dole Michal v Ostravě

 • Přednášky o expedici

  Videozáznam z přednášek o expedici, která proběhla v rámci projektu: "Revitalizace slezského industriálního dědictví v pracích českých a polských studentů architektury"

  Václav Machů
  Patrik Bílý
  Valerie Zámečníková
  Prezentace polských studentek

 • Stáž pro studenty v Kabinetu architektury

  Kabinet architektury nabízí studentům získání odborných zkušeností v rámci přípravy 8. ročníku mezinárodního festivalu Architecture Week Praha '2014.
  Studenti se mohou podílet na přípravě výstav a prezentací v prostoru Jiřského kláštěra v areálu Pražského hradu.
  Více informací

 • Škola bez hranic: Česko-polské pohraničí očima studentů architektury z Ostravy a Opole

  Výsledky projektu včetně závěrečné publikace

 • Interní studentská architektonická soutěž

  Návrh Studentského centra 4Student
  Termín odevzdání: 30.7.2014

  Informace
  Stavební program
  Podklady pdf
  Podklady dwg

 • Letní škola architektury 2014

  Kopřivnický brownfield
  5. 9. – 13. 9. 2014
  Téma:
  Rekonverze území města mezi centrální zónou a výrobním areálem automobilky Tatra.

  Plakát
  Informace
  Web

 • EXPEDICE / STUDIJNÍ CESTA "REVITALIZACE SLEZSKÉHO INDUSTRIÁLNÍHO DĚDICTVÍ V PRACÍCH ČESKÝCH A POLSKÝCH STUDENTŮ ARCHITEKTURY"

  Ve dnech 08.03.2014 až 12.03.2014 uspořádala katedra architektury fakulty stavební Vysoké školy báňské v Ostravě ve spolupráci s fakultou architektury Slezské technické univerzity v Gliwicích poznávací expedici / studijní cestu na území České a Polské republiky, s cílem navštívit vybrané příklady úspěšných konverzí městských brownfields (nutno podotknout - nejenom industriálních).

  Další informace o expedici naleznete zde


 • Exkurze do Valašského muzea v přírodě

  Zpráva z exkurze

 • Soutěž: Betonový dům a byt 2014

  Fakulta stavební VŠB TU Ostrava se Svazem výrobců cementu ČR a Výzkumným ústavem Maltovin Praha, s.r.o. vyhlašují dne 13.1.2014 studentskou architektonickou soutěž BETONOVÝ DŮM A BYT 2014.

  Soutěžní podmínky
  Plakát soutěže

 • Harmonogram odevzdávání ateliérových prací

  Akademicý rok 2013/2014

 • Předepsaná úprava titulního listu, elaborátu, modelu, plakátu a CD pro ateliérovou tvorbu
  Pokyny ke stažení

 • Pokyny pro odevzdávání CD k ateliérovým projektům
  Více informací
 • WORKSHOP "REVITALIZACE SLEZSKÉHO INDUSTRIÁLNÍHO DĚDICTVÍ V PRACÍH ČESKÝCH A POLSKÝCH STUDENTŮ ARCHITEKTURY"

  Ve dnech 17.10.2013 až 20.10.2013 uspořádala katedra architektury fakulty stavební Vysoké školy báňské v Ostravě ve spolupráci s fakultou architektury slezské technické univerzity v Gliwicích mezinárodní workshop na téma "Revitalizace slezského industriálního dědictví v pracích českých a polských studentů architektury"....dále

 • Informace z knihovny FAST

 • Studentská soutěž "Současný dům: Očima mladých architektů 2014 – vesnický dům"
  Uzávěrka fakultních kol je do 14. 3. 2014
  Přihláška
  Podmínky soutěže
 • Videozáznam z konference Architektura v perspektivě
  Videoglaerie
 • Výběr ze stavební legislativy
  Vyhlášky
 • Literatura doporučená pro všechny zájemce o navazující studium architektury
  Literatura